ضربه

انواع دستگاه ضربه ظرفیتهای 20 ژول-50 ژول-200 ژول-300 ژول

ویژگی‌ها

- مطابق با استانداردهای ASTM D256، ISO 179/180 و ISO 13802

- روش‌های ایزود، شارپی، و کششی

- قرائت دیجیتالی با نمایشگر LCD

- دارای گزینه کالیبراسیون جهت تعیین مشخصات پاندول انرژی دقیق پاندول، محور خنثی پاندول در حالت عمودی، سرعت ضربه، تلفات اصطکاکی و مرکز ضربه

- خروجی داده‌ها بصورت RS-232

- قابلیت تعویض پاندول با ظرفیت‌های مختلف

- ذخیره 10 تست آخر

- طراحی پاندول بر اساس مرکز ضربه

- کارکرد و نگهداری ساده

- قیمت بسیار پایین

کاربرد

اين دستگاه در صنایع پلاستیک کابرد بسيار ويژه ای داراست. دستگاه تست ضربه پاندولی برای تعیین مقاومت به ضربه نمونه‌های استاندارد پلاستیک ترد به کار می‌رود. موادی که تحت آزمون کشش يا پيچش در آهنگ های کند کرنش، خواص مشابهی دارند، زمانی که تحت آزمون ضربه با شيار قرار دارند، تمايلشان در برابر شکست ترد به وضوح تغيير می کند. رفتار مواد در برابر بار لحظه‌ای (ضربه) ممکن است در مقایسه با بار استاتیکی مشابه (کشش) بسیار متفاوت باشد. در واقع اين نوع آزمون، تفاوت هايی را بين مواد مشخص می کند که در آزمون کشش قابل مشاهده نيست. اين آزمون زمانی معنا پيدا می کند که در يک دامنه دمايی انجام شود، تا دمايی که در آن انتقال نرمی به تردی رخ میدهد، تعيين شود و تاثیر دما در شکست مشخص گردد. تست ضربه معیار مناسبی برای تعیین و طبقه‌بندی تمايل پلاستیک‌های مختلف برای رفتار ترد می‌باشد.

توضیحات

بر اساس استاندارد، پاندولی با انرژی مشخص (جرم، ارتفاع و هندسه) رها شده تا به نمونه بر‌خورد کرده و منجر به شکستن آن شود. پس از شکست، پاندول تا ارتفاع مشخصی بالا می‌رود واين اختلاف ارتفاع، کميت اصلی اندازه گيری شده در آزمون ضربه است که همانا انرژی جذب شده در شکست می باشد و انرژی معادلش بر حسب ژول روی پانل دستگاه نشان داده می‌شود. دستگاه تست ضربه آداکو دارای نمایشگر LCD و ابزار دستی جهت رها کردن پاندول است. کار کردن با دستگاه بسیار ساده است. کاربر می‌تواند به سادگی تست را انجام داده و انرژی جذب شده در شکست را قرائت نماید. سندان‌های شارپی، ایزود و کششی را می‌توان روی دستگاه نصب کرد تا تست ضربه با روش‌های مختلف قابل انجام باشد . قابلیت نصب پاندول‌های مختلف به کاربر اجازه می دهد تا با ظرفیت های مطلوب دستگاه، تست خود را انجام دهد. پاندول‌ها بر اساس حداقل فاصله بین مرکز ضربه پاندول و خط ضربه طراحی شده‌اند. این ویژگی دینامیکی در زمان ضربه تمامی نیروهای جانبی را در یاتاقان‌ها حذف کرده و همه انرژی پاندول به نمونه منتقل می‌شود. با استفاده از گزینه CALIBRATION در منوی پنل،بدون قرار دادن نمونه در دستگاه و پس از رها کردن پاندول جدید و انجام 11 بار نوسان نیم سیکل، ویژگی‌های زیر به صورت خودکار تعیین خواهند شد:

مرکز ضربه پاندول

موقعیت محور خنثی پاندول در حالت عمودی

زاویه دقیق رها‌سازی

سرعت واقعی برخورد

تلفات اصطکاکی (بر اساس 1 و 11 نیم سیکل)

انرژی نامی دقیق پاندول (با استفاده از ممان پاندول ‘mgl’ که بر روی هر پاندول نشان داده شده است)

منوها