کشش ها

 

ويژگی‌ها
- لودسل، فک و فیکسچرهای قابل تعویض
- سهولت در استفاده و تعمیر و نگهداری
- کنترل کامپیوتری و نرم‌افزار پیشرفته
- قابلیت تست طیف وسیعی از مواد
- دقت و تکرارپذیری بالا
- گزارش پیشرفته
- طراحی ماژولار
کاربردها
دستگاه تست یونیورسال آداکو برای آزمایشگاه‌های کنترل صنعتی و مراکز تحقیقاتی به کار می‌رود. دستگاه قادر است خواص مکانیکی طیف وسیعی از مواد را مانند موارد زیر تست کند:

فلزات
نمونه‌های ریختگی
ورق و فویل
گرافیت
پلاستیک‌ها
نمونه‌های جوشی
سیم و کابل

میلگرد و تسمه
چسب
تیوب و لوله
الوار
قطعات صنعتی کامل‌شده
کامپوزیت‌ها
با استفاده از لوازم جانبی، آزمایشات زیر را میتوان انجام داد:
کشش برش
تست سفتی رینگ
فشار خمش
سختی فوم
تست سفتی
خزش
پوست کندن
کمانش
توضيحات

الف: استراكچر (ساختار)

1- قاب نيرو: متشكل بدنه و بلوكهاي ثابت و متحرك به همراه 2 عدد بال اسكرو ( خارجی با کیفیت عالی ) محاسبه شده جهت تحمل و اعمال نيرو تا 25 % بيشتر از ظرفيت ماكزيمم (ضريب اطمينان) و قابهای محافظ و ادوات مورد نیاز به همراه پوشش های محافظ در برابر گرد و غبار ، دارای ساختارمقاوم برای اعمال نیرو توسط دستگاه تا 25% بیش از ظرفیت اسمی .

2- سيستم مولد نيرو و حركت : موتور DC سروو (آلماني يا آمريكائي) داراي توانايي اعمال گشتاور مناسب به همراه درايور ويژه از نوع سوئيچينگ با استفاده از ميكروكنترلر جهت كنترل دور موتور و امكان تامين سرعت حركت دستگاه از mm/min1 تا mm/min 500 ( با توجه به مورد استفاده و تناژ دستگاه ) و متشکل از سيستم مکانیکی مناسب جهت انتقال حركت از موتور به چرخهاي زيرين و بال اسكروها .

3- قاب دستگاه: 6 یا 8 تكه و كاملاً شکیل و متناسب با كاربرد دستگاه از نظر امنيت و استحكام و در عين حال رعايت اصول طراحي صنعتي، داراي ساختار زيبا و متناسب جهت نصب و استفاده در آزمايشگاه .

4- فکهای تحت سفارش ( انواع کشش شامل مفتول – تسمه و سیم های نازک و نخ و ریسمان و ... ) و فشار و خمش و قابل سفارش انواع گوه و فیکسچر برای ابعاد و اشکال مختلف در تست کشش و انواع فک های تست فشار .

ب: ترانس ديوسر (لودسل):

لودسل نصب شده برروي دستگاه از نوع كششي- فشاري (مارک معروف خارجی با کیفیت عالی ) داراي ظرفيت ماگزیمم دستگاه و دقت اندازه گیری نرم افزاری قابل قبول تا یک بیست هزارم ظرفیت لودسل و قابلیت تنظیم مقادیراعشاری.( رزولوشن نمایش در 40 تن برابر یک کیلوگرم میباشد.)

ج: سيستم اندازه‌گيري تغيير طول ( دیسپلیسمنت) :

1-اینترنال : ماشين پالسر از نوع ديجيتال با دقت اندازه‌گيري تغيير مكان فك متحرك تا يك ميكرومتر.

2- خارجی ( اکستنسیومتر) دارای 2 نوع دیجیتال و آنالوگ و دو رنجه که در صورت تمایل و سفارش نصب میگردد.

د: سيستم‌هاي نمونه بردار و فيدبك‌های كنترلی دستگاه :

در اين دستگاه از دو نوع سيستم نمونه‌بردار متفاوت (آنالوگ و ديجيتال) جهت كنترل كامل حركت دستگاه (زير بار يا بدون بار) استفاده مي‌گردد بطوريكه در كمترين زمان ممكنه (شتاب زياد) دستگاه از سرعت صفر به سرعت موردنظر رسيده و سرعت كاملاً در تمامي لحظات تست کنترل و تثبيت مي‌گردد ، نومنه برداری و کنترل سرعت قابل تنظیم از 5 تا 200 میلی ثانیه میباشد.

ه : سخت افزارهاي الكترونيكي:

1- برد اندازه‌گيري و قرائت نيرو: داراي آمپلی فایر و سيستم مبدل آنالوگ به ديجيتال و كاملاً خطي و باسرعت بسيار بالا که عمل قرائت نيرو را از طريق لودسل انجام مي‌دهد.

2- برد كنترل دور و اندازه‌گيري تغيير طول (داخلي): از نوع ديجيتال و با دقت وفرکانس یا سرعت نمونه برداری فوق العاده بالا و بسیار دقیق .

3- درايور يا اينورتر كنترل دور موتور: درایور مربوطه جهت كنترل دور موتور از نوع سروو بوده و داراي پروتكتورهاي جريان و ولتاژ ورودي و خروجي و بار غيرمجاز مي‌باشد و با توجه به فركانس بالاي سوئيچينگ، كاملاً بي‌صدا و بدون آلودگي فرکانسی يا انتشار امواج عمل مي‌نمايد.

این درایور داراي 2 ورودي دستي (كي‌برد) و سريال (كامپيوتر) بوده و خروجي آن مي‌تواند حركت موتور را از سكون تا ماگزيمم سرعت با گشتاور موردنياز (در حد ماگزيمم) با شتاب کم یا زیاد كنترل نمايد.

و: نرم افزار:

نرم افزار سيستم تحت سيستم عامل ويندوز 98 یا XP ( قابل انتخاب )فعال گرديده و داراي امكانات فوق العاده اي مي‌باشد كه در ذيل همراه توضيحات دستگاه ارائه مي‌گردد.

مشخصات اپراتوري دستگاه:

1- قابليت نصب لودسلهاي مختلف از Kgf 1 تا ظرفیت ماگزیمم (مثلا" 2 تن یا 10 تن یا 40 تن ) . در حالت عادی ، لودسل نصب شده بر روي دستگاه داراي ظرفيت ماگزیمم بوده و لودسلهاي ديگر در صورت سفارش همراه دستگاه تحويل مي‌گردد.

2- قابليت تست كشش بر روي قطعات تخت (چهار ضلعي) يا مدور (مفتولي)با ابعاد مختلف (برابر سفارش گوه ها )

( فک های دستگاه از نوع وژگریپ بوده و گوه های مفتول گیر یا تخت گیر از قطر 3 میلیمتر تا 30 میلیمتر برابر سفارش تحویل میگردد.)

3- قابليت تست فشار تا ماگزيمم نيروي مجاز ( با نصب فک های ویژه تستت فشار یا خمش . )

4- به همراه دستگاه يك دست فك وژگريپ به همراه یک سري گوه‌هاي تخت گير و یا یک سري گوه‌هاي مفتول گير تحویل میگردد. ( سایز های دیگر تحت سفارش تحویل می شود )

5- با توجه به شکل طراحی، تعويض گوه ها و حتی فكها به راحتي و توسط يك نفر انجام پذير مي‌باشد.

6- قابليت حركت دستگاه از 1/0 ميلي‌متر بر دقيقه تا 500 ميلي‌متر بر دقيقه (سرعت تست) برای دستگاه تا ظرفیت 5 تن و حداکثر 250 میلی متر بر دقیقه برای دستگاه 5 تن به بالا بوده و ضمناً علاوه بر سرعت تست، تنظیم سرعتهاي حركتJog و mini jog جهت حركت Cross head انجام‌پذير مي‌باشد.

7- در كليه تستهاي كشش و فشار دستگاه داراي پروتكتور نيروقابل تنظیم تا سقف ظرفيت لودسل مي‌باشد.

8- درایور دستگاه داراي محافظهاي كامل برقي بوده و در مقابل نوسانات الكتريكي مقاوم مي‌باشد.

9- پس از نصب قطعه و استارت با شروع و اتمام تست، كلية عمليات اتوماتيك انجام پذيرفته و گراف و اطلاعات بصورت همزمان بر روي صفحة مانيتور نمايش داده مي‌شود و در پایان تست جداول ریپورت با اطلاعات کامل و آماده پرینت ارائه میگردد.

امكانات نرم‌افزار:

10- قابليت ثبت كليه مشخصات قطعه، اپراتور، مشتري، و … در قسمت Setting 2- قابليت SAVE اتوماتيك و پرينت رنگي در سايزهاي A3 و A4 3- رسم همزمان گراف (گرافهاي تنش – كرنش و نيرو- تغيير طول)

11- قابل تبديل سيستم‌هاي اندازه‌گيري MKS ، SI و BS

12- قابليت ثبت مشخصات كامل حداكثر 12 نقطه از منحني مانند:, YIELD PEAK , BREAK، و هر نقطه دلخواه اپراتور مانند upper yield ) lower & & ( Mean و اعمال Offset دریک نقطه موردنظر( ( در محوردرصد ازدیاد طول) و… و ثبت اطلاعات هر نقطه مانند: نيرو یا لود ، تغيير طول، تنش،كرنش،انرژي و …

13- قابليت مشاهده و ثبت کلیه اطلاعات هر نقطه از منحني در جدول گزارشات، فقط با كليك كردن بر روی آن همان نقطه موردنظر.

14- دارای قابلیت تغییر اتوماتیک اسکیل منحنی ضمن کار ( عدم خروج منحنی از صفحه نمایش )

15- داراي قابليت SAVE و انتخاب اتوماتيك لودسلهاي مختلف بصورت نرم‌افزاري و فعال کردن کالیبراسیون مربوط به همان لودسل پس از نصب هر لودسل بر روي دستگاه.

16- داراي قابليت كاليبره پذيري و اصلاح كاليبراسيون تغيير طول و نيرو. ( بسيار ساده و آسان)

17- داراي دقت نیرو توسط اندازه‌گيري سیستم الکترونیکی دستگاه در حد يك بيست هزارم ظرفيت لودسل انتخاب شده.

18- داراي دقت اندازه‌گيري تغيير مكان ( اینترنال ) تا يك ميكرومتر .

19- داراي امكان اندازه‌گيري درصد ازدياد طول مستقيماً از حركت دستگاه و يا از طريق اكستنسومتر (مستقيماً از روي قطعه)

20- امكان انجام انواع تستهاي كشش و فشار و امکان سفارش در هنگام خرید جهت انجام تست خمش ( همراه با انجام محاسبات مربوطه و محاسبه زاویه خمش ) وتست سیکلیک ( قابل انتخاب سیکل های حرکتی بر مبنای نیرو و یا بر مبنای تغییر طول ) و انجام محاسبات مربوطه .

21- امكان بازگشت اتوماتيك Cross head به جاي اوليه پس از انجام هر تست .

22- امكان SAVE، مشخصات مختلف براي قطعات متفاوت و احضار از جدول Setting براي هر قطعه.

23- کنترل سرعت دستگاه زیر بار و تثبیت آن با روش دقیق P.I.D.

24- نمونه برداری نیرو با سرعت و تعداد بالا در واحد زمان ( قابل تنظیم و تغییر )

25- امکان تنظیم اتوماتیک صفر کردن یا نکردن میزان طول اولیه اعمالی به قطعه در اثر اعمال پیش بار .

26-امکان عملیات میانگیری بین دو نقطه منحنی ( در منحنی هایی که اصولا" دارای نوسان هستند مانند تست چسبندگی یا مقاومت در برابر پارگی ) .

27- امکان مقایسه تا 8 منحنی یا تست از نظر گرافیکی و جداول ( با آفست یا بدون آن ) و کنترل انطباق منحنی ها و قابلیت اعلام مقادیر آماری مقایسه مانند میانگیری و انحراف معیار برای هر یک از اطلاعات مربوط به هر نقطه.

28- قابلیت توقف کامل دستگاه بدون لختی در هر سرعت حرکت.

29- قابلیت اعمال تغییر درشکل و فرمت نمایش و پرینت گزارش خروجی برابر نظر اپراتور و بسیاری امکانات و توانائی های پیشرفته دیگر که از ذکر بیش از این خود داری میگردد

منوها